Centurion recenzija (3614 pregleda)
REDATELJ: Neil Marshall
SCENARIJ: Neil Marshall
ULOGE: Michael Fassbender, Dave Legeno, Acelle Carolyn, Olga Kurylenko
TRAJANJE: 97 min
Centurion je britansko filmsko ostvarenje predvođeno redateljem Neilom Marshallom koje se pozabavilo povijesnom zanimljivošću - nestankom IX. rimske legije na britanskom području. Gdje početi? Neil Marshall nije slavni redatelj, ali ima svoju hordu obožavatelja. Njegovo ime stoji potpisano ispod za sada pet filmova što se tiče režije, poput Dog Soldiers, Doomsday ili The Descent. Pa što reći o Centurionu? Radi se o djelu koje nije intelektualni izazov. Već od početka jasno je (a prikazano je i u foršpanu) da je cilj filma akcija smještena u doba starog Rima. Zapravo, radi se o tipičnom "mačka i miš" ratnom filmu koji je natrpan akcijskim scenama borbe
sa malo vremena za odmor od krvi i udova koji lete na sve strane.
Zaplet je jednostavan, deveta legija dobije zadatak istrijebiti domaće stanovništvo no dogodi se upravo suprotno, Pikti izbrišu gotovo cijelu legiju, a šačica preživjelih pokušava pobjeći od onih koji su poslani da dokrajče posao. Treba naglasiti kako se ovdje radi o relativno niskobuđetnom ostvarenju, barem u odnosu na cifre koje se troše za hollywoodske filmove istog ranga. S tim na umu Centurion je pokazao kako se za manje novca može snimiti jednako ili čak i bolje djelo. Dakle, ovdje se radi o filmu koji bi se mogao usporediti sa nedavno neslavno propalim remakeom Clash of the Titans, ili još više filmom King Arthur iz 2004. godine, s kojim i dijeli nekoliko sličnosti. Ipak, Centurion je za jedan nivo interasantniji film kojeg ne bih baš nazvao epskim, ali koji je zapravo i rađen da priušti zabavu, a ne da u nama pobuđuje emocije.
Od negativnih strana tu je već zbilja isprana radnja male šačice vojnika koji pokušaju pobjeći ili pobjediti nadmoćnije napadače što smo imali prilike gledati u npr. Ratnicima podzemlja, Apocalyptu pa i u gore spomenutom Kralju Arthuru. Gluma je isto tako na nižoj razini, ali u filmu nije ni dopušten neki glumački materijal jer je malo dijaloga, malo emotivnih scena, dakle većinski dio pokriven je borbom i trčanjem. Uz to, što je i za očekivati, film je dosta povijesno nedosljedan. No to se zapravo i ne može svrstati pod negativne strane kad nije ni rađen kao nekakav povijesni spektakl koji bi koristio za obogaćivanje uma. Osobno mi je zasmetalo što i u ovome, kao gotovo u svakom takvom filmu, moramo imati jednu ili više žena-ratnica koje u doba starog rima izgledaju tip-top, uvijek našminkane, depilirane i lijepe, čak i kada jašu tjednima kroz šumu i stepu. Naravno, iako izgledaju kao da bi ih vjetar mogao otpuhati svaki tren, bez problema mogu baratati teškim oružjem i nositi se sa nabildanim ratnicima pa čak i nadmašiti u borbi.
Kao pozitivne elemente treba navesti kako film nije moralno crno-bijeli. Ni Rimljani, a ni Pikti nisu oslikani kao vrlo pozitivni. Gotovo svaki lik ima svojih dobrih i loših trenutaka. Naravno, postoji apsolutni pozitivac i apsolutni negativac no to je nekako stavljeno u drugi plan, ne baca se toliko u lice gledatelju kao glavni dio priče. Isto tako nemamo neku veliku, fatalnu romansu koja dominira djelom. Baš kao i sa pozitivcem, to je također stavljeno u drugi plan. Vjerujem da će se djelo svidjeti onima koji vole dosta krvi i nasilja. Time je ovaj film bogat i zato definitivno nije prikladan za mlađu publiku kao ni za one slabog želuca. Sve smrti vrlo su slikovito prikazane i nasilja ima na bacanje. Zato film spada pod ocjenu R. U globalu radi se o solidno zabavnom filmu. Sigurno neće doći na popis legendarnih ostvarenja, ali može idealno poslužiti za gledanje s ekipom ili sl. Osobno bih novce za kino sačuvao za neki drugi film, a Centurion pogledao na DVD izdanju no mislim da i oni koji se odluče otići u kino neće izaći razočarani.
Napisao: Marijan Sruk
Ocjena: 6/10